Ortodoncja

Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem wad zgryzu. Polega ono na szeroko rozumianym ustawianiu zębów w regularnych uszeregowanych łukach. Prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne gwarantuje nie tylko ładny i estetyczny uśmiech, ale również zapobiega rozwojowi wad wymowy, zgryzu, próchnicy, chorobom przyzębia, chronicznemu bólowi i zaburzeniom w stawie żuchwowo-skroniowym.

Oferujemy Państwu leczenie metodą aparatów stałych, ruchomych oraz nowoczesną metodą, za pomocą nakładek ortodontycznych (Clear Correct).

Po analizie zgryzu na podstawie rysów twarzy, modeli ortodontycznych, zdjęć rtg i zdjęć wewnątrzustnych, planujemy która z metod będzie odpowiednia dla pacjenta.

W naszej ofercie znajdują się trzy propozycje:

  • tradycyjne aparaty ortodontyczne,
  • estetyczne aparaty ceramiczne,
  • przezroczyste nakładki Clear Correct.

Ortodoncja nakładkowa

Niewidzialne aparaty nakładkowe Clear Correct. Jest to metoda przeznaczona przede wszystkim dla pacjentów, którzy nie chcą lub nie tolerują zamków na zębach. Metoda ta polega ona na nałożeniu przygotowanych wcześniej w laboratorium dentystycznym płytek na cały łuk zębowy. Wywierają one regularny nacisk na zęby, który działa na nie prostująco. W ten sposób zostaje ułożony prawidłowy łuk. Ten rodzaj aparatu umożliwia skuteczne korygowanie wad oraz doprowadzenie do fizjologicznego, właściwego zwarcia pomiędzy dolną i górną szczęką.

Warto podkreślić, że używane w naszej klinice nakładki Clear Correct są całkowicie przezroczyste, a co za tym idzie niewidoczne. Dzięki temu nie przyciągają spojrzeń i pozwalają uniknąć skrępowania. Jest to często ważne dla osób, które chcą zachować dla siebie szczegóły leczenia swojego uzębienia. Brak standardowych metalowych elementów podnosi też komfort w jamie ustnej. Dodatkowo eliminuje wszelkiego rodzaju możliwe urazy błony śluzowej lub dziąseł i ułatwia higienę.

Jak wygląda leczenie nakładkowe?

Etapy leczenia aparatem nakładkowym Clear Correct.

  • 1 wizyta: Cena: 250 złKonsultacjaNa tej wizycie zbieramy wywiad, wykonujemy badanie wewnątrz i zewnątrzustne.Wykonujemy fotografie i zlecamy badanie panoramiczne i cefalometryczne. ( koszt 180 zł)
  • 2 wizyta: Koszt 250 zł. Wykonujemy skan zębów czyli cyfrowy wirtualny wycisk, który razem z badaniem wysyłamy do centrum planowania Clear Correct.
  • 3 wizyta: Koszt 100zł.
    Po ok. 7 dniach otrzymujemy gotową wizualizację procesu leczenia z wstępnie oszacowanym czasem. Omawiamy wspólnie z pacjentem proces leczenia. Po zatwierdzeniu planu na gotowe nakładki czekamy ok 3 tygodni.
  • 4 wizyta: Koszt – w zależności od wady (10.000- 15.000 zł)Oddanie nakładek. Na tej wizycie przymierzamy pierwszy komplet nakładek, wykonujemy attachmenty ( kompozytowe zaczepy) na wcześniej oczyszczonych przez higienistkę powierzchniach zębów. Ustalamy kolejne wizyty kontrolne.
  • Kontrole: Koszt 0 zł
    Kontrole odbywają się średnio raz na ok. 3 miesiące.W zależności od etapu leczenia wykonujemy na nich korekty powierzchni stycznych zębów tzw. IPR lub doskanowujemy łuki zębowe.

Finalizacja procesu leczenia polega na zdjęciu doklejonych do zębów attachmentów, wykonaniu profesjonalnej higienizacji u wyspecjalizowanej higienistki oraz zabezpieczeniu zgryzu retainerem, którego cena wliczona jest w koszt leczenia nakładkami Clear Correct.

Aparaty ortodontyczne

Działanie tradycyjnego aparatu ortodontycznego jest podobne do tego, które przedstawiają nakładki. Również wywiera on nacisk na konkretne partie zębów, co prowadzi do zmiany ich pozycji, a docelowo do wyprostowania. Na efekty trzeba poczekać. Jest to spowodowane tym, że proces ten wiąże się z zanikaniem tkanki kostnej w miejscu, w które zostaje przemieszczony ząb. Z kolei w miejscu początkowego położenia tkanka się nawarstwia. Zanikanie następuje szybciej od odbudowy, co powoduje, że czas potrzebny na finalizacje procesu jest dosyć długi.

To, jak działa aparat na zęby, zależy też od jego rodzaju. Wyróżnia się modele ruchome oraz stałe. Te pierwsze zakłada się na kilkanaście godzin w ciągu doby. Używa się ich przede wszystkim do korekcji wad szczęki, a nie ułożenia zębów. Prostowanie uzębienia wymaga zazwyczaj aparatu stałego, który poradzi sobie z różnymi wadami. Kwestię tego, jaki aparat będzie najlepszy warto omówić na wizycie.

Estetyczny aparat na zęby

Inną alternatywą dla klasycznego aparatu metalowego jest zastosowanie jego ceramicznej wersji. Jest to metoda ceniona przez wielu pacjentów ze względu na wysoce estetyczny wygląd. Leczenie przebiega na bardzo podobnej zasadzie, ale jest dyskretniejsze. Spowodowane jest to tym, że ceramiczne aparaty są zwykle białe lub półprzezroczyste. Chociaż ich cena jest nieco wyższa od tradycyjnych egzemplarzy, są one doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na metalowe elementy z powodów zawodowych lub osobistego skrępowania.

Etapy leczenia ortodontycznego aparatem stałym.

  • Krok 1: Konsultacja ortodontyczna (koszt: 200 zł)
    + badania dodatkowe panoramiczne i cefalometryczne 180złBadanie ortodontyczne ma na celu ustalenie potrzeb pacjenta, postawienie rozpoznania i wstępne przedstawienie możliwości leczenia. Badanie rozpoczyna się od wywiadu ukierunkowanego na ustalenie przyczyn zaburzeń zgryzu. Następnie przeprowadzane jest badanie zewnątrzustne i wewnątrzustne.Kolejna część wizyty konsultacyjnej to ocena zgryzu.W celu postawienia prawidłowego rozpoznania konieczne jest wykonanie badań dodatkowych t.j pantomogram (zdjęcie panoramiczne wszystkich zębów), cefalogram (zdjęcie boczne czaszki) oraz fotografie i wyciski do gipsowych modeli diagnostycznych lub skany do modeli 3D..Dopiero po analizie tych badań, z uwzględnieniem badania klinicznego przygotowujemy dla pacjenta plan leczenia.Czas do pobrania wycisków i przedstawienia planu leczenia warto wykorzystać na leczenie zachowawcze zębów i ich profesjonalne czyszczenie (skaling, piaskowanie, fluoryzację) wraz z instruktażem higieny jamy ustnej u dyplomowanej higienistki. To bardzo ważny etap w rozpoczęciu leczenia ortodontycznego.Aparaty zakładamy na wyleczone i czyste zęby – i utrzymujemy ten stan podczas całego okresu leczenia ortodontycznego.
  • Krok 2: Pobranie wycisków do modeli diagnostycznych (koszt: 250 zł)
    Kolejna wizyta u lekarza ortodonty ma na celu pobranie wycisków do uzyskania gipsowych modeli diagnostycznych. Modele służą lekarzowi ortodoncie do przeglądowej oceny obydwu łuków zębowych w zakresie zgryzu, kształtu zębów i ew. ich rotacji. Modele są również częścią dokumentacji pacjenta; prezentują stan przed rozpoczęciem leczenia i są omawiane podczas przedstawienia planu leczenia przez lekarza.
  • Krok 3: Plan leczenia ortodontycznego (koszt: 250 zł)
    Podczas tej wizyty, lekarz przedstawia pacjentowi pełne rozpoznanie ortodontyczne, proponuje metodę leczenia i konkretny rodzaj aparatu. Plan leczenia ma formę dokumentu podpisanego przez lekarza oraz pacjenta (ew. opiekuna prawnego). Ustalany jest z pacjentem terminarz kolejnych etapów leczenia ortodontycznego, jego kosztorys i czas leczenia.
  • Krok 4: Pakiet higieny (koszt: 350 zł)
    Przed założeniem aparatu konieczne jest profesjonalne oczyszczenie zębów. Pakiet zawiera: skaling (usunięcie osadów stałych/ kamienia ze wszystkich zębów), piaskowanie (usunięcie osadów miękkich ze wszystkich zębów) oraz ew fluoryzację/ lakierowanie profilaktyczne wszystkich zębów. Wykwalifikowana higienistka wykonując opisane zabiegi udziela ważnego dla pacjenta indywidualnego instruktażu higieny, który jest niezbędny do prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego. Jest to zabieg konieczny do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego w naszym gabinecie.
  • Krok 5: Założenie aparatu stałego (koszt: patrz cennik)
    Wizyta rozpoczyna się dokładnym oczyszczeniem powierzchni zębów oraz przyklejeniem zamków do powierzchni zębów. Pozostaną tu one na cały czas leczenia. Zamki ortodontyczne posiadają „rowki”, w które wprowadzany jest niklowo-tytanowy łuk („drut’), będący źródłem siły działającej na zęby. W trakcie wizyt ortodontycznych, łuki są wymieniane na kolejne, coraz mocniejsze. Zakładane są też nowe ligatury elastyczne , co wiąże się z możliwością wyboru ich koloru przez pacjenta.
  • Krok 6: Wizyty kontrolne (koszt: patrz cennik)
    Wizyty kontrolne z aparatem stałym odbywają się co 4, 6 lub 8 tygodni w zależności od etapu leczenia. Lekarz ocenia wyniki leczenia, stan zębów i dziąseł oraz podejmuje kolejne środki ortodontyczne w celu osiągnięcia satysfakcjonującego efektu leczniczego. W czasie wizyty zwykle wymieniany jest również łuk w zamkach i ligatury („gumki”). Zalecamy umówienie takiej wizyty higienizacyjne co 3 miesiące w całym okresie leczenia. Dla naszych pacjentów przygotowaliśmy specjalną ofertę na „pakiet higieny ortodontycznej”- o szczegóły warto zapytać lekarza prowadzącego leczenie.
  • Krok 7: Zdjęcie aparatu stałego (koszt: 400 zł)
    Wizyta odbywa się po zakończeniu leczenia, korekty zgryzu, wyrównaniu zębów, zamknięciu szpar pomiędzy nimi. Po zdjęciu aparatu zalecamy profesjonalne czyszczenie zębów wykonane przez naszą higienistkę. Zabieg taki usunie wszystkie pozostałe błędy higieniczne, które powstały podczas noszenia aparatu, wyrówna niewielkie przebarwienia na powierzchni zębów oraz zabezpieczy zęby fluorem.
  • Krok 8: Retencja (tylko aparaty stałe) koszt: od 700 zł
    Jest ostatnim etapem leczenia, równie ważnym jak diagnostyka czy właściwe leczenie ortodontyczne i ma na celu utrwalenie osiągniętych wyników. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego w gabinecie stomatologicznym, pacjent otrzymuje płytkę retencyjną lub na wewnętrzną (dojęzykową) część zębów przednich naklejany jest stały retainer.Płytka powinna być noszona całodobowo (oprócz jedzenia) przez około 4-5 tygodni. Następnie powoli maleje intensywność jej noszenia i lekarz ortodonta może zalecić noszenie płytki przez około 5 godz/dziennie i noc przez kolejne 3 miesiące. Dalej należy zakładać płytkę na każdą noc.Ten etap leczenia również wymaga wizyt kontrolnych u lekarza, które są planowane przez lekarza co kilka miesięcy. Bez leczenia retencyjnego kontrolowanego przez lekarza ortodontę efekty leczenia właściwego mogą zostać utracone.
Cennik

Konsultacja ortodontyczna 200 zł

Przygotowanie dokumentacji (wyciski, fotografie, analiza rtg) 300 zł

Ap ruchomy 1000 zł

Ap stały – zamki standardowe, metalowe, ligaturowane 2500 zł

Ap stały estetyczny 3500 zł

Wizyty kontrolne – ap ruchomy 150-200 zł

Wizyty kontrolne – ap stały 200-400 zł

Konsultacja ortodontyczna + skan 250 zł

Leczenie aparatem nakładkowy (wycena indywidualna w zależności od wady) 10 000-15 000 zł

Wizyta kontrolna co 2 miesiące 250 zł

Twój uśmiech w centrum naszej uwagi

Umów wizytę